Modelează viitorul.
Printează-I 3D!

DESPRE 3DUTECH

Printarea 3D a deschis calea unei noi revoluții industriale, care va schimba lumea pe care o știm azi. În același timp, printarea 3D dă naștere unor noi meserii ce presupun un anumit set de cunoștințe. ECDL România împreună cu Dedeman își doresc să facă parte din această revoluție și să susțină tinerii din România în dobândirea abilităților de printare 3D. Prin intermediul campaniei “3DUTECH. Modelează viitorul. Printează-l 3D!”, mai multe şcoli din România devin hub-uri de imprimare 3D, iar 20 de profesori și 200 de elevi vor avea oportunitatea să obţină certificarea recunoscută internațional ECDL 3D Printing.

3DUTECH promovează proiectul “Meseriaşii viitorului vor lucra cu imprimanta 3D”, care se desfăşoară în liceele selectate pe parcursul fiecărui an şcolar.

Proiect pentru meseriaşii viitorului susţinut de ECDL, cu sprijinul Dedeman, alături de AOAR şi Ministerul Educaţiei Naţionale.

MISIUNEA 3DUTECH

Educația trebuie să inspire, să ofere cunoștințe practice și să lase loc imaginației. Atunci când vine vorba de a pune în practică educația primită, toți ne confruntăm cu o dilemă în alegerea unei cariere. Prin această campanie, ne dorim să susținem o educație bazată pe noi tehnologii și să oferim elevilor și profesorilor competențe relevante și utile pentru viitor.

HUB-URI 3DUTECH

București
Colegiul Tehnic Mecanic ‘Grivița’
Colegiul Național ‘Elena Cuza’
Colegiul Tehnic de Aeronautică ‘Henri Coandă‘
ECDL EduHub
Colegiul Național Bilingv ‘George Coșbuc’
Colegiul National ‘Gheorghe Lazar’
Liceul Tehnologic ‘Petru Poni’

Bacău
Colegiul Național ‘Ferdinand I’

Oradea
Colegiul Național ‘Mihai Eminescu’

Timișoara
Colegiul Național ‘Constantin Diaconovici Loga’

Cluj-Napoca
Liceul de Informatică ‘Tiberiu Popoviciu’

Arad
Colegiul Național ‘Preparandia - Dimitrie Tichindeal’

Satu Mare
Colegiul Național ‘Ioan Slavici’

Bârlad
Liceul Tehnologic ‘Alexandru Ioan Cuza’

Huşi
Colegiul Naţional ‘Cuza Vodă’

Tecuci
Colegiul Naţional ‘Calistrat Hogaş’

Cernavodă
Liceul Teoretic ‘Anghel Saligny’

Brănești
Liceul Teoretic ‘Traian Lalescu’

Adjud
Colegiul Național ‘Emil Botta’

Bistrița
Colegiul Național ‘Andrei Mureșanu’

Slatina
Colegiul Național ‘Ion Minulescu’

Călărași
Colegiul Național ‘Barbu Știrbei’

Suceava
Colegiul Național ‘Ștefan cel Mare’

Brașov
Colegiul Național ‘Unirea’

Râmnicu Vâlcea
Colegiul Național de Informatică ‘Matei Basarab’

Tulcea
Colegiul Dobrogean ‘Spiru Haret’

Constanța
Colegiul Național ‘Mihai Eminescu’

Onești
Colegiul Național ‘Grigore C. Moisil’

Botoșani
Colegiul Național ‘A.T. Laurian’

Miercurea Ciuc
Colegiul Național ‘Marton Aron’

Colegiul Național ‘Octavian Goga’

Pitești
Colegiul Național ‘Ion C. Brătianu’

Buzău
Colegiul Național ‘B. P. Haşdeu’

Târgu-Mureş
Liceul Teoretic ‘Bolyai Farkas’

Gurahonţ
Liceul ‘Ioan Buteanu’

Petrila
Colegiul Tehnic ‘Constantin Brâncuşi’

Alexandria
Colegiul Naţional ‘Alexandru Ioan Cuza’

Liceul Teoretic ‘Alexandru Ghica’

Sfântu Gheorghe
Colegiul Național ‘Mihai Viteazul’

Drobeta-Turnu Severin
Colegiul Național ‘Gheorghe Țițeica’

Cîmpeni
Colegiul Național ‘Avram Iancu’

Târgoviște
Liceul Teoretic ‘Ion Heliade Rădulescu’

Galați
Liceul Teoretic 'Dunărea'

Iași
Colegiul Național ‘Mihai Eminescu’
Liceul Teoretic de Informatică ‘Grigore Moisil’

Câmpulung Moldovenesc
Colegiul Național ‘Dragoș Vodă’

Deva
Colegiul Național ‘Decebal’

Craiova
Colegiul Național ‘Frații Buzești’

Sibiu
Colegiul Național ‘Gh. Lazăr’

Baia Mare
Colegiul Economic ‘Nicolae Titulescu’

Ploiești
Colegiul Național ‘Mihai Viteazul’

Brăila
Colegiul Național ‘Gheorghe Munteanu Murgoci’

Rădăuți
Colegiul Național ‘Eudoxiu Hurmuzachi’

Piatra-Neamţ
Colegiul Național de Informatică

Zalău
Colegiul Tehnic ‘Alesandru Papiu Ilarian’

Târgu-Jiu
Colegiul Tehnic ‘General Gheorghe Magheru’

Moineşti
Liceul Teoretic ‘Spiru Haret’

Reghin
Colegiul ‘Petru Maior’

Baia Sprie
Liceul Tehnologic de Transporturi Auto

Reșița
Colegiul Tehnic Reșița

Giurgiu
Liceul Teoretic ‘Tudor Vianu’

Medgidia
Liceul Teoretic ‘Nicolae Bălcescu’

Fetești
Liceul Teoretic ‘Carol I’

PROFESORI 3DUTECH

București

Oghina TaniaColegiul Tehnic Mecanic 'Grivita'

Craciun TeodorColegiul Tehnic Mecanic 'Grivita'

Craciunescu GeorgetaColegiul National 'Elena Cuza'

Antonia RodicaColegiul National 'Elena Cuza'

Marzacu DraganColegiul National 'Elena Cuza'

Marius EmilianColegiul National 'Elena Cuza'

Vilău Horia-ȘtefanColegiul National 'Cantemir Voda'

Aron Marius Colegiul National 'Ion Neculce'

Mihăescu RodicaColegiul Tehnic de Aeronautică ‘Henri Coandă‘

Bistreanu DanielaColegiul Tehnic de Aeronautică ‘Henri Coandă‘

Smîntînă RodicaColegiul Național ‘Gheorghe Șincai‘

Alexandrescu AlinaColegiul Național ‘Gheorghe Șincai‘

Mavrianopol IlincaLiceul Teoretic ‘Jean Monnet‘

Iordache DanielLiceul Teoretic ‘Jean Monnet‘

Preda ValentinaColegiul Național ‘Grigore Moisil‘

Chiac AndreeaColegiul Național ‘Grigore Moisil‘

Petrișor ValianaColegiul Național Bilingv ‘George Coșbuc‘

Obreja CameliaColegiul Național ‘Gheorghe Lazăr‘

Dumitru Silviu IulianColegiul Național ‘Gheorghe Lazăr‘

Beldiman IulianLiceul Tehnologic ‘Petru Poni‘

Cocarlea Mihai RazvanLiceul Tehnologic ‘Petru Poni‘


Bacău
Muraru CrinaColegiul National 'Ferdinand I'

Catarau TanțaColegiul National 'Ferdinand I'


Botoșani
Bădrăgan MarcelColegiul Național ‘A.T. Laurian’

Asandului RoxanaColegiul Național ‘A.T. Laurian’


Satu-Mare
Kabai TimeaColegiul Național ‘Ioan Slavici’

Matyas Maria-LuminițaColegiul Național ‘Ioan Slavici’


Zalău
Mureșan AlexandruColegiul Tehnic ‘Alesandru Papiu Ilarian’

Ivan Sergiu-VasileColegiul Tehnic ‘Alesandru Papiu Ilarian’


Petrila
Ratzek Veronica ElenaColegiul Tehnic ‘Constantin Brancuşi’

Fratilă ElisabetaColegiul Tehnic ‘Constantin Brancuşi’


Branesti
Stoian IrinaLiceul Teoretic ‘Traian Lalescu’

Nicolau Dumitru-DanLiceul Teoretic ‘Traian Lalescu’


Adjud
Vlad ElenaColegiul Național ‘Emil Botta’

Diaconu Adriana-DanielaColegiul Național ‘Emil Botta’


Bistrița
Neamțiu EugenColegiul Național ‘Andrei Mureșanu’

Semeșdean AnaColegiul Național ‘Andrei Mureșanu’


Târgoviște
Tăbîrcă Angelica IoanaLiceul Teoretic ‘Ion Heliade Rădulescu’

Tăbîrcă Nicolae RaduLiceul Teoretic ‘Ion Heliade Rădulescu’


Medgidia
Nechita ElenaLiceul Teoretic ‘Nicolae Bălcescu’

Nedelcu MonicaLiceul Teoretic ‘Nicolae Bălcescu’


Oradea

Nagy Istvan Colegiul Național 'Mihai Eminescu'

Teutsch TundeColegiul Național 'Mihai Eminescu'


Timișoara
Diana TerovanColegiul Național 'Constantin Diaconovici Loga'

Marius InaselColegiul Național 'Constantin Diaconovici Loga'


Suceava
Costineanu VeronicaColegiul Național ‘Ștefan cel Mare’

Hatmanu CristinaColegiul Național ‘Ștefan cel Mare’


Constanța
Mandescu DomnicaColegiul Național ‘Mihai Eminescu’

Magiru LuminițaColegiul Național ‘Mihai Eminescu’


Cluj-Napoca
Perde Ancuța-GeorgetaLiceul de Informatică ‘Tiberiu Popoviciu’

Coman MarianaLiceul de Informatică ‘Tiberiu Popoviciu’


Pitești
Cristea MarinColegiul Național ‘Ion C. Brătianu’

Șuțan Dana MihaelaColegiul Național ‘Ion C. Brătianu’


Rădăuți
Lazarescu AntonetaColegiul National 'Eudoxiu Hurmuzachi'

Coaja GabrielaColegiul National 'Eudoxiu Hurmuzachi'


Buzău
Voicu Amalia-DianaColegiul Național 'B.P. Haşdeu'

Olăroiu NicolaeColegiul Național 'B.P. Haşdeu'


Piatra-Neamţ
Ungureanu FlorentinaColegiul Național de Informatică

Blaga GabrielaColegiul Național de Informatică


Târgu-Jiu
Buzera MariusColegiul Tehnic 'General Gheorghe Magheru'

Lutaru IuliaColegiul Tehnic 'General Gheorghe Magheru'


Cernavoda
Vasilache MarietaLiceul Teoretic 'Anghel Saligny'

Dinescu IonuțLiceul Teoretic 'Anghel Saligny'


Alexandria
Ionescu FlorentaColegiul Național 'Alexandru Ioan Cuza'

Berceanu ViorelColegiul Național 'Alexandru Ioan Cuza'

Tătaru Daniela IoanaLiceul Teoretic 'Alexandru Ghica'

Păun SilviaLiceul Teoretic 'Alexandru Ghica'


Sfântu Gheorghe
Török AdélColegiul Național 'Mihai Viteazul'

Lakatos TamásColegiul Național 'Mihai Viteazul'


Cîmpeni
Berindeie Nicolae VirgilColegiul Național 'Avram Iancu'

Berindeie ElenaColegiul Național 'Avram Iancu'


Giurgiu
Corbu Florina AlinaLiceul Teoretic 'Tudor Vianu'

Cuciuch MariaLiceul Teoretic 'Tudor Vianu'


Brașov

Dubiţ AdrianaColegiul Național 'Unirea'

Stoian FloricaColegiul Național 'Unirea'


Râmnicu Vâlcea
Grecea VioletaColegiul Național de Informatica 'Matei Basarab'

Cojocaru NicoletaColegiul Național de Informatica 'Matei Basarab'


Tulcea
Anastasiu LilianaColegiul Dobrogean 'Spiru Haret'

Muscalu AdrianColegiul Dobrogean 'Spiru Haret'


Arad
Marinescu MinodoraColegiul Național ‘Preparandia - Dimitrie Tichindeal’

Șerban IonuțColegiul Național ‘Preparandia - Dimitrie Tichindeal’


Onești
Rusu CristinaColegiul Național ‘Grigore C. Moisil’

Petre SimonaColegiul Național ‘Grigore C. Moisil’


Miercurea Ciuc
Csomós RóbertColegiul Național ‘Marton Aron’

Csonta IldikóColegiul Național ‘Marton Aron’

Szasz DiannaColegiul Național ‘Octavian Goga’

Burlacu MihaelaColegiul Național ‘Octavian Goga’


Bârlad
Ioniță Grigoraș CosminLiceul Tehnologic ‘Alexandru Ioan Cuza’

Chelaru CarmenLiceul Tehnologic ‘Alexandru Ioan Cuza’


Huşi
Zugravu Sidorica AngelaColegiul Naţional ‘Cuza Vodă’

Liciu Gianina AncuțaColegiul Naţional ‘Cuza Vodă’


Tecuci
Ciocănel AdrianaColegiul Naţional ‘Calistrat Hogaş’

Topa RobertColegiul Naţional ‘Calistrat Hogaş’


Gurahonţ
Stoia Marin-TeodorLiceul ‘Ioan Buteanu’

Draiu Carmen-AdrianaLiceul ‘Ioan Buteanu’


Drobeta-Turnu Severin
Crețescu Rodica AngelicaColegiul Naţional ‘Gheorghe Țițeica’

Șerban Otilia RamonaColegiul Naţional ‘Gheorghe Țițeica’


Moinești
Luca NicoletaLiceul Teoretic ‘Spiru Haret’

Dan GabrielaLiceul Teoretic ‘Spiru Haret’


Reșița
Nicolicea Carmen LaviniaColegiul Tehnic Reșița

Rancu Dalina ElenaColegiul Tehnic Reșița


Fetești
Velicu AntonetaLiceul Teoretic ‘Carol I’

Ferdoschi Luminița DanielaLiceul Teoretic ‘Carol I’


Galați

Bibicu DorinLiceul Teoretic 'Dunărea'

Zeld JenicaLiceul Teoretic 'Dunărea'


Iași
Apetrii AnaColegiul Național 'Mihai Eminescu'

Goriuc LauraColegiul Național 'Mihai Eminescu'

Gorea-Zamfir Claudiu-CristianLiceul Teoretic de Informatică 'Grigore Moisil'

Tufescu LăcrămioaraLiceul Teoretic de Informatică 'Grigore Moisil'


Câmpulung Moldovenesc
Anastasiu GabrielColegiul Național 'Dragoș Vodă'

Ianos DanColegiul Național 'Dragoș Vodă'


Deva
Badiu Oana-ClaudiaColegiul Național ‘Decebal’

Coman BrândușaColegiul Național ‘Decebal’


Craiova
Vițelaru FlorianaColegiul Național ‘Frații Buzești’

Șchiopu LilianaColegiul Național ‘Frații Buzești’


Sibiu
Stănculescu AdinaColegiul Național ‘Gh. Lazăr’

Mărginean AnuțaColegiul Național ‘Gh. Lazăr’


Baia Mare
Porumb MirelaColegiul Economic ‘Nicolae Titulescu’

Gălățanu FlorinColegiul Economic ‘Nicolae Titulescu’


Ploiești
Rîpeanu LuminițaColegiul Național ‘Mihai Viteazul’

Dragomirescu CristinaColegiul Național ‘Mihai Viteazul’


Brăila
Prus PaulColegiul Național ‘Gheorghe Munteanu Murgoci’

Marin FlorinaColegiul Național ‘Gheorghe Munteanu Murgoci’


Târgu-Mureş
Ignát Judit-AnnaLiceul Teoretic ‘Bolyai Farkas’

Bartha BotondLiceul Teoretic ‘Bolyai Farkas’


Reghin
Marginean Aurelian SilviuColegiul ‘Petru Maior’

Dan PetrișorColegiul ‘Petru Maior’


Baia Sprie
Laszlo ErikaLiceul Tehnologic de Transporturi Auto

Sztrelenczuk IolandaLiceul Tehnologic de Transporturi Auto


Slatina
Duțescu Cristina BeatriceColegiul Național ‘Ion Minulescu’

Badea Rodica ElenaColegiul Național ‘Ion Minulescu’


Călărași
Şerban Gabriela TincuţaColegiul Național ‘Barbu Știrbei’

Vişan Alina GabrielaColegiul Național ‘Barbu Știrbei’


CONCURS NAȚIONAL 3DUTECH

PENTRU ELEVI

3D Printed Green Vehicle

Idei de design inovative folosind aplicații din domeniul modelării și imprimării 3D cu tema ”Vehicul Eco-Friendly”. Modele care să propună abordări inovative ale unor vehicule “verzi” care să integreze utilizarea imprimantelor și tehnicilor specifice domeniului modelării și imprimării 3D. Participantii pot realiza un design pentru orice tip de vehicul destinat parcurgerii distantelor scurte din orase, care să inlocuiasca vehiculele bazate pe utilizarea carburantilor fosili. Vehiculele pot fi prototipuri de biciclete, triciclete, mașini, etc. Toate prototipurile vor fi echipate cu cel puțin un tip de senzori care să le permită interacțiunea cu mediul înconjurător și/sau să le ofere funcții suplimentare față de un vehicul clasic. 

Pot participa echipe formate exclusiv din elevi sau din elevi coordonați de profesori.

Înscriere gratuită până pe 15 Mai 2024.

Concurs inclus în Calendarul Ministerului Educației.

Cele mai inovative idei - Premii în valoare de €1500

RESURSE

PARTENERI

CONTACT